O PLEMENU TOSA INU

Jsme loajální ochránci se srdcem na pravém místě

Historie Tosa Inu

Na svou historii jsme vskutku hrdé! Je plná příběhů pánů a jejich Tosa Inu, které pro ochranu svého pána a jeho majetku neváhaly ani na vteřinu položit svůj život.

Můžete nás najít také pod označením japonská doga, tosa ken nebo japonský mastif.

Naše plemeno pochází z Japonska, kde jsme byly vyšlechtěni samotnými samuraji k psím Sumo zápasům. Cílem těchto zápasů však nebylo protivníka zranit, ale přemoci ho tak, aniž by si psi ublížili. Samurajové byli geniálními taktikami psů v zápasech tak fascinováni, že si dokonce kreslili a zapisovali nové chvaty a ty pak přenášeli do svých bojových umění. V těchto ve skutečnosti psích sportovních hrách soutěžili vždy jen psi, zatímco fenky sloužily rodinám k ostraze a veselé společnosti.

 

Tosa Inu jsou dodnes považovány za japonský národní podklad a požívají slávy jako opravdové celebrity.

Povaha Tosa Inu

Rysy naší povahy a charakter vyplývají z našeho původního určení a plemen, ze kterých jsme byly vyšlechtěny.

Jsme klidné a trpělivé jako bernský salašnický pes, silné jako anglický mastif, milující a citlivé jako německé dogy, nezávislé jako bloodhound, máme brilantní čich stejně jako anglický pointer, jsme chytré jako německý pointer a nebojácné jako bulteriér.

Máme svůj vlastní názor a postoj, a proto je velmi důležité, aby budoucí pán svou Tosu vedl, nikoli ona jeho.

Vhledem k velikosti a síle Tosy je nezbytné, aby ji její pán od útlého věku láskyplně vychovával a učil správným návykům. Nepotřebujeme však výcvik v pravém smyslu slova.


 

Péče o Tosa Inu

Jak o nás nejlépe pečovat? Láskyplně! :) Ve srovnání s jinými plemeny však nevyžadujeme dlouhé procházky, ve útlém věku je vhodné nás venčit krátce a dopřát našim kostem a kloubům klidný a správný vývoj. 

Zejména ve fázi růstu potřebujeme kvalitní krmivo se správným poměrem všech potřebných živin.

Péče o naši srst není nijak náročná, stačí nás  týdně kartáčovat. To miluji! 

Kromě péče o srst potřebujeme také čas od času stříhat drápky, týdně kontrolovat a čistit uši a  zoubky (kartáčkem nebo psími dentálními pomůckami).

K zabránění otlaků a nachlazení je vhodné nám pořídit měkký a teplý pelíšek.

Já osobně velice oceňuji péči, kterou mi mamka dopřává a dávám jí svou vděčnost náležitě najevo.

Pro koho je vhodná Tosa-inu?

Tosa Inu je krásný pes a úžasný společník i ochránce. Je to obr s velice citlivou duší. Tosa Inu velice dobře reaguje na lidský hlas a jeho intonaci, je snadné se s ní na všem domluvit.

Díky nízkému prahu vzrušivosti je to plemeno vhodné do rodin s dětmi nebo jinými zvířaty.

Tosy nejsou náročné na pohyb, rády si vyjdou do přírody, ale určitě ocení pokud nejste sportovní dříč.

Nehodí se však pro venkovní odchovy. Milují společnost a teplo rodinného krbu. Chov v kotcích Tosám rozhodně nesvědčí a jsou v nich nešťastné.

 

Tosa Inu se hodí do bytu, je to neskutečně skladné plemeno. Kam se vejde měkký pelíšek a misky na jídlo a vodu, tam se vejde i vaše Tosa Inu :)

Zvažujete pořízení štěňátka Tosa Inu?

... nebo máte jenom dotazy k něčemu, co jste zde četli? Kontaktujte nás. Napište nám, zavolejte, štěkněte. :-) Také se můžete přihlásit k odběru "novinek", které se budou týkat hlavně informací o chystaných štěňátkách.

KAM SE PODÍVAT DÁL?

BLOG

FAQ

GALERIE